Let op: Door de smalle ingang in het oude voorpand kan VERA grote aantallen bezoekers niet snel verwerken. Kom dus op tijd om een lange rij te ontlopen.
Heb je nog geen maandkaart, hou dan € 1,50 paraat voor een snelle kassa-afwikkeling. Alvast bedankt.


Het doet me deugd, dat het concert van Dinosaur Jr al ver van tevoren is uitverkocht. Alhoewel de naam vreemd genoeg niet prijkt tussen de Vera-pollwinnaars op de muur de Grote Zaal, staat Dinosaur Jr voor mij toch symbool voor de ultieme Vera underground rockband. Komend vanuit de hardcore punkscene gooit gitarist J Mascis in 1984 in Dinosaur Jr invloeden van uiteenlopend van bands als Neil Young & Crazy Horse, Black Sabbath, Meat Puppets, Hüsker Dü en Black Flag op een hoop in een nog steeds unieke sound en loopt daarmee vooruit op de latere alternatieve rockscene

Maar helemaal in het begin van de jaren 80 zitten J Mascis en Lou Barlow als tieners nog middenin de hardcore punkscene en beginnen onder invloed van bands als Discharge en Minor Threat  hun eigen band Deep Wound. Barlow speelt daarin gitaar en Mascis is dan nog drummer.  Als de band na een aantal jaren uit elkaar valt, leert J Mascis zichzelf gitaar spelen. En daarin blijkt hij bovenmatig getalenteerd, zoals inmiddels is gebleken. Hij gooit alle bovengenoemde invoeden door elkaar en noemt het resultaat 'ear-bleeding country'. Lou Barlow komt er bij als bassist, Murph komt drummen en het legendarische Dinosaur Jr is geboren. Het trio legt de eerste songs in 1985 vast via een aantal home-recordings op de dan nog gelijknamige plaat 'Dinosaur'.

Als Dinosaur Jr wordt opgemerkt door leden van Sonic Youth, zorgen deze ervoor dat de tweede plaat 'You're Living All Over Me' (1987) in New York wordt opgenomen met hun geluidsman Wharton Tiers. Met de mogeljkheden van een echte studio wordt de typische Dinosaur Jr-sound geboren. Een beukende ritme-sectie met een bulderende bas wordt binnen een song afwisselend aangevuld met zowel bijna  cleane gitaarpartijen als noise-achtige erupties,  gevuld met muren van riffgeweld en ten hemel stijgende jankende scheursolo's. De lijzige Neil Young-achtige vocalen van J Mascis en de seventies rock invloeden contrasteren op briljante wijze met het bulderende noise-geweld. En zou je dan hak-op-de-tak nummers verwachten, nee, alles wordt ook nog eens verwerkt in organisch klinkende ijzersterke songs. Nog steeds is deze plaat voor Lou en J de favoriete Dinosaur Jr plaat en daarin kan ik ze alleen maar gelijk geven. Sterker nog, de plaat zou voor mij persoonlijk ergens in de top van favorieten aller tijden staan.

Hierna brengt Dinosaur Jr in dezelfde samenstelling 'Bug' uit in 1988 en speelt de band in 1987 en 1988 in Vera. Daarna stapt Lou Barlow vanwege onenigheid met J Mascis in 1989 uit de band en als Murph in 1993 volgt is Dinosaur Jr in feite een solo-project van J Mascis. In 1997 laat J Mascis de naam Dinosaur Jr dan ook varen en brengt platen uit onder zijn eigen naam of als J Mascis & The Fog. Verder speelt hij als drummer in zwaardere bands als Upside Down Cross, Gobblehoof en later ook in de stonerband Witch (ergens in een interview zegt hij, dat hij drummen stiekem leuker vindt dan gitaar spelen). Ondertussen heeft Lou Barlow ondertussen furore gemaakt met Sebadoh  en Folk Implosion  en drumt Murph een tijdje in The Lemonheads. Zo zien we de verschillende ex-Dinosaur Jr leden regelmatig over de vloer komen in Vera.

Maar dat Dinosaur Jr weer eens op het Vera-podium zou staan hadden weinigen verwacht. Totdat er plots een reünie in de oude bezetting plaatsvindt in 2005 en Dinosaur Jr weer gaat touren en zo in 2005 en 2007 tot ieders vreugde weer in Vera staat. Met hernieuwde energie gaat Dinosaur Jr zowaar nieuwe platen gaat uitbrengen. In 2007 is er ineens 'Beyond', dat net als de latere platen Farm (2009), I Bet On Sky (2012) en onlangs Give a Glimpse of What Yer Not (2016), allemaal van vertrouwde Dinosaur-kwaliteit. Live gaat het eveneens ouderwets tekeer met een beukende Murph, een heftig punkende Lou Barlow en een stoicijns solerende J Mascis. Misschien klinken ze tegenwoordig wel beter dan ooit. Het wordt na 2007 wel weer eens tijd dat het drietal het Vera-podium bestijgt. En dat het concert alweer is uitverkocht mag eigenlijk niet al te verbazend zijn.

 Ai Ai, verwarring alom zo kort voor het concert. Zou Sonic Youth's Thurston Moore vanuit Londen komen, nu blijkt dat niet meer zo te zijn. Gelukkig was er snel contact met de Groninger all star underground rockers van Avery Plains en openen zij nu deze gedenkwaardige avond.

Het  begint met Avery Plains  allemaal zo ongeveer in 2009 als zanger/gitarist Jurgen Veenstra met vaste kern Ruud Slingerland (toetsen/gitaar/zang) en Michel Weber (drums) een aantal van zijn nieuwe songs wil vastleggen met een groot aantal bevriende muzikanten uit de rijke Groninger undergroundscene. Aanvankelijk is het geluid voornamelijk acoustisch met een scala aan blaas- toets- en snaarinstrumenten in een duistere, melancholieke sfeer, die kenmerkend is voor wat we country noir of alt-country zouden noemen. Later ontwikkelt de band zich in een elektrische reïncarnatie tot een dynamische, gelaagde elektrische storm, die zowel noisy als superaanstekelijk is. Maar als de situatie of het gevoel zich daarvoor leent, kan de band zo twee gezichten tonen. Voeg daarbij de kenmerkende melodieuze, donkere zanglijnen van Jurgen Veenstra en de Groninger rock ondergrondse is een heel bijzondere band rijker.

Als je wilt hoor je echos van invloeden als The Screaming Trees (Mark Lanegan), The Replacements, American Music Club tot At-The-Drive-In en Band Of Horses. En ja, ook Dinosaur Jr behoort tot die invloeden. Uiteraard.

Dikkie.

Showtime:
20.30: Avery Plains
21.30: Dinosaur Jr.


In de pers:
"The latest from the re-reconstituted Dinosaur Jr. proves the equilibrium they discovered on their 2007 comeback Beyond remains intact. " Lees hier meer ->>