Het is bijna augustus en de voorbereidingen voor Noorderzon 2011 zijn in volle gang: nog even en half Groningen leeft elf dagen lang samen in het Noorderplantsoen.

 

Het jaarlijks terugkerende Noorderzon begon 21 jaar geleden als een kleinschalig, lokaal festival als afsplitsing van festival ‘De Parade’. Inmiddels is het uitgegroeid tot een internationaal bekend Performing Arts Festival dat vorig jaar ruim 125.000 bezoekers trok. Het gebeuren vindt al lang niet meer enkel plaats in het plantsoen: onder de naam ‘Downtown’ presenteert Noorderzon een deel van haar programma op alle mogelijke plekken, van zalen en kerken tot grasveldjes.

 

Ook Vera is een Downtown-partner van Noorderzon. Vorig jaar hadden we hier HEALTH en Monotonix staan, en het zal je niet zijn ontgaan dat er dit jaar ook een prachtige 'Noorderzon in Vera’ op het programma staat, in de vorm van Smith Westerns. Vera speelt ook nog op een andere manier een rol: een groot deel van de vrijwilligers van Noorderzon bestaat uit Veranen.

Muziekliefhebbers zijn op Noorderzon dan ook goed vertegenwoordigd, maar ook buurman Henk loopt er rond, aldus algemeen coördinator Mark Hospers. Hij benadrukt hoe bijzonder Noorderzon is qua publiek, er komen internationale producenten en programmeurs maar ook mensen die normaal nooit naar voorstellingen gaan. “Vorig jaar heb ik mijn ouders naar het concert van Megafaun gestuurd, iets waar ze normaal nooit naartoe zouden gaan. Ze vonden het fantastisch.”

Bands spreken op Noorderzon dus een heel ander publiek aan dan in Vera. Dat blijkt bijvoorbeeld ook uit het feit dat The Bony King of Nowhere tijdens Noorderzon de Spiegeltent bomvol kreeg, terwijl er bij hun concert in Vera dit jaar schandalig genoeg maar zo’n 50 bezoekers waren.

 

Bij de samenwerking tussen Noorderzon en Vera zijn beide partijen gebaat. Op Noorderzon staan mensen vaak open voor nieuwe ervaringen. Zo raken bijvoorbeeld gekke Japanse voorstellingen vaak gemakkelijk uitverkocht, en ook een show als die van HEALTH wordt ineens door mensen bezocht die normaal nooit naar zoiets in Vera zouden gaan. Door het programmeren van Noorderzonconcerten in Vera trekt onze club nieuwe mensen, die ervaren hoe tof het er is en wellicht in de toekomst nog eens terugkomen. Ook voor Noorderzon is het fijn om Vera in hun programmering mee te nemen: een band als HEALTH past qua spannende, vernieuwende waarde goed in het programma, maar komt veel beter tot zijn recht in ons rock ‘n’ roll-hol dan bij daglicht in het plantsoen. En als afsluiter Monotonix dreigt te verregenen op het Dok, is het fijn om uit te kunnen wijken naar Vera. Wat een legendarisch feestje was dat!

 

Komen we terecht bij de potentiële legendarische concerten van dit jaar: er zwemmen weer een paar lekkere Vera-visjes in de Noorderzonvijver. Smith Westerns mag je natuurlijk niet missen, want die staan in je favo club. Meer overtuiging vind je hier. Maar ook andere locaties zijn de moeite waard.

Concerten in de Spiegeltent zijn bijna per definitie een aanrader vanwege de bijzondere sfeer. Op 18 augustus staat Washed Out er, dromerige, elektronische ‘chillwave’ en de hit van het moment. Wees er snel bij voor een kaartje! Twee dagen later in diezelfde tent tref je er Cloud Control, een Australisch bandje dat fijne, aanstekelijke folkliedjes maakt. Niet heel spannend of vernieuwend, wel vermakelijk.

Verder staat de enige echte huiskamercontainter van Ham Radio Communications weer in het plantsoen, waar je voor een paar euro van intieme akoestische optredens kan genieten. Mijn persoonlijke aanrader is Cedarwell, die er als ‘artist in residence’ meerdere keren optreedt. Zie ook het speelschema.

Wil je geen kaartje kopen, geen probleem: op het Dok kun je gratis en voor niets bands zien die eigenlijk best wat centjes waard zijn. Oke, over dit podium zijn de meningen verdeeld: niet alles komt even goed tot zijn recht en niet elke muzikant weet om te gaan met de vijver die een flinke afstand tot het publiek veroorzaakt. Maarja, gratis…dus waarom zou je geen kijkje nemen bij Kakkmaddafakka (18/8), Frank Turner (21/8), White Denim (22/8) en CSS (27/8).

 

En dit was enkel nog maar een kleine greep uit het muziekgedeelte, voor deze blog natuurlijk het meest relevant. Noorderzon vormt echter de uitgelezen kans om je horizon eens te verbreden: ook de rest van het programma is zeer de moeite waard! En wie op de hoogte wil blijven van het reilen en zijlen voor, tijdens en na Noorderzon: check de impressies op de gloednieuwe Noorderzonblog.

 

Foto's: Moniek Steenbergen/Jeroen Dekker

 

- Marinke

Vera-vissen in de Noorderzonvijver

 

Het is bijna augustus en de voorbereidingen voor Noorderzon 2011 zijn in volle gang: nog even en half Groningen leeft elf dagen lang samen in het Noorderplantsoen.

 

Het jaarlijks terugkerende Noorderzon begon 21 jaar geleden als een kleinschalig, lokaal festival als afsplitsing van festival ‘De Parade’. Inmiddels is het uitgegroeid tot een internationaal bekend Performing Arts Festival dat vorig jaar ruim 125.000 bezoekers trok. Het gebeuren vindt al lang niet meer enkel plaats in het plantsoen: onder de naam ‘Downtown’ presenteert Noorderzon een deel van haar programma op alle mogelijke plekken, van zalen en kerken tot grasveldjes.

 

Ook Vera is een Downtown-partner van Noorderzon. Vorig jaar hadden we hier HEALTH en Monotonix staan, en het zal je niet zijn ontgaan dat er dit jaar ook een prachtige 'Noorderzon in Vera’ op het programma staat, in de vorm van Smith Westerns. Vera speelt ook nog op een andere manier een rol: een groot deel van de vrijwilligers van Noorderzon bestaat uit Veranen.

Muziekliefhebbers zijn op Noorderzon dan ook goed vertegenwoordigd, maar ook buurman Henk loopt er rond, aldus algemeen coördinator Mark Hospers. Hij benadrukt hoe bijzonder Noorderzon is qua publiek, er komen internationale producenten en programmeurs maar ook mensen die normaal nooit naar voorstellingen gaan. “Vorig jaar heb ik mijn ouders naar het concert van Megafaun gestuurd, iets waar ze normaal nooit naartoe zouden gaan. Ze vonden het fantastisch.”

Bands spreken op Noorderzon dus een heel ander publiek aan dan in Vera. Dat blijkt bijvoorbeeld ook uit het feit dat The Bony King of Nowhere tijdens Noorderzon de Spiegeltent bomvol kreeg, terwijl er bij hun concert in Vera dit jaar schandalig genoeg maar zo’n 50 bezoekers waren.

 

Bij de samenwerking tussen Noorderzon en Vera zijn beide partijen gebaat. Op Noorderzon staan mensen vaak open voor nieuwe ervaringen. Zo raken bijvoorbeeld gekke Japanse voorstellingen vaak gemakkelijk uitverkocht, en ook een show als die van HEALTH wordt ineens door mensen bezocht die normaal nooit naar zoiets in Vera zouden gaan. Door het programmeren van Noorderzonconcerten in Vera trekt onze club nieuwe mensen, die ervaren hoe tof het er is en wellicht in de toekomst nog eens terugkomen. Ook voor Noorderzon is het fijn om Vera in hun programmering mee te nemen: een band als HEALTH past qua spannende, vernieuwende waarde goed in het programma, maar komt veel beter tot zijn recht in ons rock ‘n’ roll-hol dan bij daglicht in het plantsoen. En als afsluiter Monotonix dreigt te verregenen op het Dok, is het fijn om uit te kunnen wijken naar Vera. Wat een legendarisch feestje was dat!

 

Komen we terecht bij de potentiële legendarische concerten van dit jaar: er zwemmen weer een paar lekkere Vera-visjes in de Noorderzonvijver. Smith Westerns mag je natuurlijk niet missen, want die staan in je favo club. Meer overtuiging vind je hier. Maar ook andere locaties zijn de moeite waard.

Concerten in de Spiegeltent zijn bijna per definitie een aanrader vanwege de bijzondere sfeer. Op 18 augustus staat Washed Out er, dromerige, elektronische ‘chillwave’ en de hit van het moment. Wees er snel bij voor een kaartje! Twee dagen later in diezelfde tent tref je er Cloud Control, een Australisch bandje dat fijne, aanstekelijke folkliedjes maakt. Niet heel spannend of vernieuwend, wel vermakelijk.

Verder staat de enige echte huiskamercontainter van Ham Radio Communications weer in het plantsoen, waar je voor een paar euro van intieme akoestische optredens kan genieten. Mijn persoonlijke aanrader is Cedarwell, die er als ‘artist in residence’ meerdere keren optreedt. Zie ook het speelschema.

Wil je geen kaartje kopen, geen probleem: op het Dok kun je gratis en voor niets bands zien die eigenlijk best wat centjes waard zijn. Oke, over dit podium zijn de meningen verdeeld: niet alles komt even goed tot zijn recht en niet elke muzikant weet om te gaan met de vijver die een flinke afstand tot het publiek veroorzaakt. Maarja, gratis…dus waarom zou je geen kijkje nemen bij Kakkmaddafakka (18/8), Frank Turner (21/8), White Denim (22/8) en CSS (27/8).

 

En dit was enkel nog maar een kleine greep uit het muziekgedeelte, voor deze blog natuurlijk het meest relevant. Noorderzon vormt echter de uitgelezen kans om je horizon eens te verbreden: ook de rest van het programma is zeer de moeite waard! En wie op de hoogte wil blijven van het reilen en zijlen voor, tijdens en na Noorderzon: check de impressies op de gloednieuwe Noorderzonblog.

 

- Marinke